Kot Syjamski – cechy charakteru

syjamski

Koty syjamskie są jedną z ras, najbardziej modyfikowaną przez wpływ ludzi. Pomimo pozorom wcale nie były to zwierzęta arystokrackie tak jak to jest obecnie. Pojedynczy osobnicy tej rasy, miały wyjątkowo trudne życie. Traktowano je przede wszystkim jako egzotyczne wyposażenie zoo a także innych miejsc. Jednak z czasem kot syjamski zaczął stały się kochanymi pupilami. By nadać mu znacznie bardziej rozpoznawalny wygląd kot syjamski zostawał coraz mocniej uszlachetniany znacznie większe rzesze hodowców tego rodzaju wspaniałych zwierząt.

zapewne nie łatwo w to wierzyć ale pierwsze kot syjamski miał sylwetką intensywniej zwartą oraz mocną. Teraz zapewne każdemu z nas koty syjamskie kojarzą się z wrażliwością oraz wiotkością. Jedną z cech najbardziej charakterystycznych są niesamowite tęczówki kota wspomnianej odmiany. Ich intensywny błękit oraz ukośne położenie względem siebie wpływa na to że sposób patrzenia tego kota może być wyjątkowo przenikliwe.

Niestety z racji silnej ludzkiej ingerencji w zasady zmian rasy, koty te chorują na różnorodne schorzenia posiadające swoje genetyczne podłoże. Najczęściej spotykane są zwyrodnienia w obrębie mostka, schorzenie stawu biodrowego bądź też zapadanie się gałki ocznej. Z racji wyjątkowo tragicznych dla czworonoga wad, każdy hodowca powinien doskonale orientować się w zasadzie przekazywania cech przez rodziców oraz zasad kojarzenia ze sobą rodziców. Kot syjamski jest teraz kotem delikatnym oraz kochającym kontakt z właścicielem. Mocno przywiązuje się on do mieszkających z nim osób może cierpieć z racji ich nieobecności.

Artykuł pisany na podstawie http://www.kotywatory.pl/k/syjamskie/

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com