Kot Sfinks – temperament, opis rasy

sfinks

Zwierzęta takiej rasy zdecydowanie cieszą się ogromną popularnością wśród ludzi ceniących sobie ekstrawagancję. Cóż się dziwić, zwierzęta bezwłose jednym podobają się mniej a innym bardziej. Według kynologów kot sfinks jest skutkiem anomalii genetycznych. Jednym słowem obrazują one wybryk natury. Z skrzyżowania ze sobą zwykłych kotów, urodziły się wspomniane właśnie łyse maluchy. Wzbudziło to znaczne zaintrygowanie ze strony kynologów a także zapragnęli oni otrzymać na swój użytek rasę kotów nie posiadających włosów.

Od tamtego czasu jednak w krzyżowaniu tych pupili, zaczęto wykorzystywać także rodzime koty pozbawione włosa. Wykonuje się tak, z racji gdyż mieszanie ze sobą jedynie zwierząt sfinks może powodować zniszczenia mięśni kociąt. Wbrew domysłom, kociaki takiej rasy nie przysparzają w domu zupełnie większą ilość kłopotów aniżeli inne koty. Ludziom wydaje się, że koty nie posiadające sierści mogą wymagać ważnych czynności. Nie jest to mimo wszystko prawda, ponieważ nie wymagają one praktycznie żadnych zabiegów. Kot sfinks jest kotem niezwykle intensywnie przywiązanym do człowieka. Lubi się bawić ale może wykazywać się dużym uporem.

Pewnym wymaganiem wspomnianego kociaka, które jest większe niż w przypadku pozostałych kotów, jest zapotrzebowanie na inny rodzaj pokarmu a także trochę podwyższoną temperaturę mieszkania. Karma powinna być odrobinę bardziej kaloryczna, gdyż dzięki temu pupil może zwiększyć temperaturę swojego ciała. Kot którym jest sfinks musi także stronić od intensywnego słońca z racji gdyż jego bezwłosa skóra może zdradzać tendencję do poparzeń słonecznych.

Artykuł pisany na podstawie http://www.kotywatory.pl/k/sfinks/

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Elelur.com